• A-AA+
  • NotificationWeb

    Title should not be more than 100 characters.


    0

WeatherBannerWeb

Asset Publisher

Nanded Gurudwara (Nanded)

নাশিেৰ তখতসখি েী হািৰুআিৰোল নগৰ চামহি গুৰুদ্বাৰাত ১১ িন মেখ গুৰুৰ েেি গুৰু কগামিিমসংিীশয় কতওঁৰ অমন্তি িণ্ডলী অনুটষ্ঠত কমৰমেল।

Districts/ Region    
নাশিে ন্দিলা, িহাৰাষ্ট্ৰ, ভাৰত।

History    
তখতসখি েী হািৰু এ িচাল নগৰ চামহি গুৰুদ্বাৰা মেখসকলৰ অনযতি গুৰুত্বপূণ য গুৰুদ্বাৰা ৰ্'ত 'তখাত' অৱমস্থত। মেখসকলৰ েেি গুৰু েী গুৰু কগামিি মসংিীশয় ১৭০৮ চনৰ ৭ অশটািৰত কেষ মনশ্বাস তযাগ কশৰ। িৃতু যৰ সিয়ত েী গুৰু কগামিি মসংিীশয় গুৰু গ্ৰন্থ চামহি তাত স্থাপন কমৰিকল ককমেল কতমতয়াৰ পৰা ই 'তখাত চামহি' িুমল িনািাত কহমেল। তখাত চামহিৰ িতযিানৰ ভৱনশটা িহাৰািা ৰন্দঞ্জত মসশঙ মনি যাণ কমৰমেল মৰ্শটা সম্পূণ য হ'িকল ৫ িেৰ সিয় লামগমেল (১৮৩২ -১৮৩৭ )। কতওঁ কতওঁৰ ৰািত্বকালত গুৰুদ্বাৰা সিািকল িাি যল আৰু কসাণৰ কপ্লটটং িযৱহাৰ কমৰমেল। তখাত চামহিৰ কিশপ্লক্স ককইিা কহটৰিমুৰ মিয়মপ আশে। তখাত চামহি িুখয িন্দিৰৰ উপমৰও, ইয়াত আন েুটা িন্দিৰও অন্তভুক্তয আশে। িুঙ্গা িাই ভাশগািী কহশে এক িাঙৰ ককািা ৰ্'ত গুৰু গ্ৰন্থ চামহি িহা কহশে, আৰু মকেু িান ঐমতহামসক অস্ত্ৰ প্ৰেে যন কৰা কহশে। গুৰুদ্বাৰাৰ মভতৰৰ ককািাশটাক অংমগতা চামহি িুমল ককাৱা হয়। এইশটা কসই িাইৰ ওপৰত মনি যাণ কৰা কহশে ৰ্'ত গুৰু কগামিি মসঙৰ ১৭০৮ চনত অশন্তযটষ্টন্দক্ৰয়া কৰা কহমেল। এই স্থানশটা এমতয়া পাঁচটা তখত চামহিৰ মভতৰত এটা মৰ্মেখসকলৰ িাশি প্ৰাথমিক গুৰুত্বপূণ য স্থান। েুিহলীয়া অট্টামলকাশটাত, মভতৰভাগ কলািকভাশৱ অলংকৃ ত। কেৱালশিাৰ কসাণালী কপ্লশটশৰ ঢামক মেয়া কহশে। গম্বুিশটা কসাণৰ আৱৰণৰ্ুক্ত তাশিশৰ মনমি যত। গুৰু কগামিি মসঙৰ মকেু িান পমৱি ধ্বংসািশেষ ইয়াত সংৰক্ষণ কৰা কহশে। ইয়াৰ মভতৰত আশে এটা কসাণালী খঞ্জৰ, এটা কেেলাই িিুক, ৩৫ টা কাড়, েুটা ধ্নু, িূলযৱান মেশলশৰ সস্পিত এটা তীখাৰ ঢাল আৰু পাঁচটা কসাণালী তশৰাৱালৰ কসশত এিন ধ্নুধ্ যৰ।

Geography    
তখতসখি েী হািৰুএিচাল নগৰ চামহি গুৰুদ্বাৰা কগাোৱৰী নেীৰ পাৰত অৱমস্থত।

Weather/Climate    
অঞ্চলশটাত গৰি আৰু শুকান িলিায়ু আশে। গ্ৰীষ্মকাল েীত আৰু িামৰষাতকক অমধ্ক চৰি, ৰ্াৰ তাপিািা ৪০.৫ মিগ্ৰী কচলমচয়াে কলশক হয়। েীতকাল িৃেু, আৰু গড় তাপিািা ২৮-৩০ মিগ্ৰী কচলমচয়ােৰ পৰা পথৃ ক হয়। িামৰষা ঋতু ত অতযামধ্ক ঋতু গত তাৰতিয থাশক, আৰু অঞ্চলশটাত িামষ যক িৰষুণ প্ৰায় ৭২৬ মি.মি. হয়।

Things to do    
গুৰুদ্বাৰা কিশপ্লক্সত:-

● িুঙ্গা িাই ভশগািী হল

● অংমগতাভাইেয়া মসং িন্দিৰ

● ধ্ৰি মসং িন্দিৰ

Nearest tourist place    

গুৰুদ্বাৰাৰ পৰা মনকটতি পৰ্ যটন স্থান

● মেখ সংগ্ৰহালয় (১ মক.মি)

● িামেোগ যা (১.১ মক.মি)

● নাশিে েগূ (য১.৭ মক.মি)

● ভশৱশ্বৰ িন্দিৰ (২.৭ মক.মি)

● কাশলশ্বৰ িন্দিৰ (৭.৮ মক.মি)

● আসনা নেী িান্ধ (৯.৪ মক.মি)

● কান্ধৰ েগূ (য৩৮.৯ মক.মি)

How to travel 

মিিাশনশৰ:- মনকটতি মিিানিিৰ কহশে েী গুৰু কগামিি মসং িী মিিানিিৰ (৭.৭ মক.মি)

কৰলক ৰক :- মনকটতি কৰল কষ্টচন কহশে হুিৰু চামহি নাশিে (১.৭ মক.মি)

পশথশৰ:-এি.এে.আৰ.টট.মচ. নাশিে িাে কষ্টণ্ড (১.৮ মক.মি.)। িহাৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰায় প্ৰমতখন িুখয চহৰৰ কসশত ৰামতশটাৰ মভতৰশত সহি সংশৰ্াগ প্ৰোন কমৰ নাশিেৰ পৰা ককইিাটাও ৰ্ািীিাহী িাে কসৱা চমল আশে।

নাশিে িুম্বাইৰ পৰা ৫৮০ মকশলামিটাৰ পূশি ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ ৬১ কহ আশে। এইশটা ঔৰঙ্গািােৰ পৰা ২৫৭ মকশলামিটাৰ আৰু পুশনৰ পৰা ৪৪৪ মকশলামিটাৰ েৰূ ত্বত। নাশিে হায়েৰািােৰ পৰা প্ৰায় ২৫০ মকশলামিটাৰ েৰূ ত।

Special food speciality and hotel    
ভক্তসকশল গুৰুদ্বাৰাত মিনািূলীয়া আহাৰৰ িাশি 'গুৰু কলংগৰ'ত অংেগ্ৰহণ কমৰি পাশৰ। ইয়াত মিখযাত খােযশিাৰ কহশে:-কতহমৰ, মিমৰয়ানী, কশ্বক আৰু স্থানীয় মিিা িযঞ্জন কহশে ইিাটটয।

Accommodation facilities nearby & Hotel/ Hospital/Post Office/Police station    
তখাত চামহিকল অহা সকশলা ভক্তক নাশিেত থকাসিয়ত মিনািূলীয়া আৰু ভাড়াৰ ককািা প্ৰোন কৰা হয়।

গুৰুদ্বাৰাৰ ওচৰৰ িহুশতা মচমকৎসালয়।

মনকটতি আৰক্ষী থানা:- ভান্দিৰািাে আৰক্ষী থানা (০.৬ মক.মি)

মনকটতি িাকঘৰ:- নাশিে িুখয িাকঘৰ (১.১ মক.মি)

Visiting Rule and Time
ভ্ৰিণকৰাৰ সি যশেষ্ঠ সিয় কহশে নশৱম্বৰৰ পৰা কেিৰুৱাৰীকল েীতকাল। গুৰুদ্বাৰাক পূণ যগমতত চািকল, পৰ্ যটকসকশল মেখ উৎসৱৰ সিয়ত ভ্ৰিণ কমৰি লাশগ। গুৰুদ্বাৰা িেৰৰ সকশলা মেনশত ২৪ ঘণ্টাৰ িাশি ৰাইিৰ িাশি িুকমল থাশক।

Language spoken in area    
ইংৰািী, মহিী, িাৰািী।