• A-AA+
  • NotificationWeb

    Title should not be more than 100 characters.


    0

Публикатор

Titwala

বততৱালা হহৰ্ছ ৰ্াৰ্ন জিলাত অৱবস্থত এখন সৰু চহৰ, বৰ্ অঞ্চলৰ্টাৰ আটাইতলক শ্ৰদ্ধাৰ ধমীয স্থান, বততৱালা গৰ্ণশ মজিৰৰ িাৰ্ি সুপবৰবচত। মজিৰৰ্টা ভগৱান গৰ্ণশক উৎসবগ যত

Districts/Region

বততৱালা, কলযাণ তালুকা, ৰ্াৰ্ন জিলা, মহাৰাষ্ট্ৰ, ভাৰত।

History

িনশ্ৰুবত অনুসবৰ, এই গাওঁখন দণ্ডকৰণয অৰণযৰ অংশ আবছল ৰ্'ত কাটকাৰী িনিাবত িাস কবৰবছল (িনিাতীয িনপদৰ্িাৰ এবতযাও কালুনদীৰ পাৰত চহৰৰ ওচৰত অৱবস্থত। ঋবৰ্ কানভাৰ ইযাত সন্নযাস আবছল। কনভা বৰগ গিদৰ চাভযাৰ গস্তাত্ৰৰ গলখক আৰু অংগীৰাসৰ এিন আবছল। গতওঁ শকু ন্তলাক তু বল হলবছল, ৰ্াক তাইৰ িন্মৰ ষ্টঠক বপছৰ্ত তাইৰ বপতৃ-মাতৃ ঋবৰ্ বিশ্ববমত্ৰা আৰু মহাকাশীয গছাৱালী মাৰ্নকাই এবৰ বদবছল। শকু ন্তলাৰ কাবহনী বহিু মহাকািয মহাভাৰতত িণ যনা কৰা হহৰ্ছ আৰু কাবলদাসৰ দ্বাৰা নাটযৰূপ বদযা হহৰ্ছ, ৰ্াক স ং স্কৃত ভাৰ্াৰ সি যৰ্শ্ৰষ্ঠ কবি আৰু নাটযকাৰ িুবল গণয কৰা হয। বকংিদন্তীৰ্টাৰ্ৱ হকৰ্ছ গৰ্ বসজদ্ধবিনাযক মহাগনাপবত মজিৰৰ্টা শকু ন্তলাই বনম যাণ কবৰবছল।

চহৰখনৰ খৰাং পবৰবস্থবত সমাধান কবৰিলল প্ৰৰ্ৰ্ম গপশ্বৱা মাধৱৰাওৰ শাসনকালত , গটংকৰ্টা চহৰখনক গখাৱা পানী গৰ্াগান গধাৱাৰ িাৰ্ি প্ৰস্তুত কৰা হহবছল। দুদযবশষ্ট অবভৰ্ানৰ সমযত পুৰবণ মজিৰৰ গাঁৰ্বনগত অৱবশষ্টৰ্িাৰ পুবত গৰ্াৱা অৱস্থাত গপাৱা হগবছল। ভগৱান গৰ্ণশৰ ছবিখন পবলত পুবত গৰ্াৱা গপশ্বৱা চদযাৰ ৰামচন্দ্ৰ মৰ্হৰ্িৰ্ল প্ৰবতষ্ঠা কবৰবছল। তাৰ বপছৰ্ত এটা বশলৰ মজিৰ বনম যাণ কৰা হহবছল।

মাধৱৰাও এল - এ এই নতু ন মজিৰত প্ৰাচীন গৰ্ণশৰ প্ৰবতচ্ছবি কৰ্ৰ্াপকৰ্ন কবৰবছল, ভাচাই দুগ যিয কৰাৰ বপছত। প্ৰৰ্মৰ্ত, মজিৰৰ্টা এটা কাঠৰ হল (সভা মণ্ডপ) আৰু এটা সৰু গভগয ৃহৰ হসৰ্ত অবত সৰু আবছল। বৰ্ৰ্হতু ১৯৬৫ -১৯৬৬ চনত সমযৰ লৰ্গ লৰ্গ গপশ্বৱা মজিৰৰ অৱনবত ঘষ্টটবছল, পুনৰ নৱীকৰণৰ কাম আৰম্ভ কৰা হহবছল। মজিৰৰ িতযমানৰ গাঁৰ্বন ২০০৯ চনত বনম যাণ কৰা হহবছল। এইৰ্টা মজিৰৰ নৱীকৰণৰ এটা িাঙৰ প্ৰকল্প আবছল বৰ্ৰ্টা পাঁচ িছৰ ধবৰ চবলবছল।

মজিৰৰ্টা ভাটচা নদীৰ উপনদী কালুনদীৰ পৰা গকই বমটাৰ দৰূ ত। মজিৰৰ কাৰ্ত এটা গণপবত হ্ৰদ আৰ্ছ, ৰ্াৰ বভতৰত গণপবতৰ মূবতয িৰ্নাৱাৰ প্ৰজেযাত গপাৱা হগবছল। ইযাত গখািকাব়ি গৰ্াৱা পৰ্ আৰু এটা নাও ৰসুবিধা আৰ্ছ। হ্ৰদৰ্টা ভালদৰ্ৰ ৰক্ষণাৰ্িক্ষণ কৰা হহৰ্ছ।

Geography

বততৱালা ভাৰতৰ মহাৰাষ্ট্ৰৰািযৰ কলযাণৰ ওচৰৰ এখন সৰু চহৰ। ই উলহাছ নদী উপতযকাৰ তলত পৰ্ৰ।

Weather/Climate

অঞ্চলৰ্টাৰ মুখয িতৰ িৰৰ্ুণ প্ৰধান, গকাঙ্কান গিিত অবধক পবৰমাণৰ িৰৰ্ুণ (প্ৰায ২৫০০ বমবমৰ পৰা ৪৫০০ বমবম) অনুভৱ হয, আৰু িলিাযুআদ্ৰয আৰু উষ্ণ হহ ৰ্াৰ্ক। এই ঋতু ত তাপমাত্ৰা ৩০ বিগ্ৰী গচলবচযাছললৰ্ক উপনীত হয। গ্ৰীষ্মকাল গৰম আৰু আদ্ৰযহয, আৰু তাপমাত্ৰা ৪০ বিগ্ৰী গচলবচযাছ স্পশ যকৰ্ৰ। শীতকালত তু লনামূলকভাৰ্ৱ িলিাযুমৃদু(প্ৰায ২৮ বিগ্ৰী গচলবচযাছ) গদখা ৰ্ায, আৰু িতৰ শীতল আৰু শুকান হহ ৰ্াৰ্ক।

Things to do

১. মজিৰদশ যন কৰক

২. হ্ৰদৰ চাবৰওফাৰ্ল অৱসৰৰ কাৰ্ যকলাপ

৩. উলহাছ সংগ্ৰহালয আৰু গৰ্ৱৰ্ণা গকন্দ্ৰ দশ যন কৰক।

Nearest tourist places

● ঐবতহাবসক স্থানসমূহ:-মালাঙ্গদ (৬.৭ বক.বম.)

● শ্ববপং আকৰ্ যণ:-গমট্ৰ' িংচন মল (২.২ বক.বম.)।

● িাপানী িিাৰ (১০.৫ বক.বম.)।

● বচল্ৰ্েনছ ফান গিান:-লৰা বৰিটয(৪.৬ বক.বম.)।

● শ্বাংবগ্ৰলা বৰিটয২ ঘিা ৫ বমবনট (৪৬.৩ বক.বম.)।

● ধমীয স্থানসমূহ:- শজক্ত কৃ পা আশ্ৰম অম্বৰ্ৰশ্বৰ (২.১ বক.বম.)।

Special food speciality and hotel

ঠাইখন সকৰ্লা ধৰণৰ খাদযৰ িাৰ্ি বিখযাত, পৰ্ৰ খাদযৰ পৰা পঞ্চ-তাৰকা গৰষ্টুৰ্ৰিললৰ্ক। গেি, বিবৰযাবন, গচাৰ্ল িাটুৰ্ৰ, মাছৰ আঞ্জা।

Accommodation facilities nearby & Hotel/ Hospital/Post Office/Police station

● চৰকাৰী বততৱালা বচবকৎসালয - ১ বক.বম.

● বততৱালা আৰক্ষী ৰ্ানা - ২.১ বক.বম.

● িাকঘৰ বততৱালা - ০.৮ বক.বম.

Visiting Rule and Time, Best month to visit

সিয়:- পুৱা ৫.00 িিাৰ পৰা বনশা ৯.00 িিালল দশ যন পুৱা ৬.00 িিাত আৰম্ভ হয। মজিৰৰ্টা দশ যনৰ িাৰ্ি বিযবল ২.00 িিাৰ পৰা ২.00 িিাহল িন্ধ ৰ্াৰ্ক।

সংকজস্তত চতু ৰ্ীত, দুৱাৰখন বনশা ১১.00 িিাত িন্ধ হয।

মজিৰৰ্টা বিৰ্শৰ্লক অঞ্জাবভকা চতু ৰ্ীত পবৰদশ যন কৰা হয বৰ্ৰ্টা প্ৰবত চন্দ্ৰ পৰ্ৰ্কৰ চতু ৰ্ যমঙলিাৰ্ৰ আৰু লগৰ্ত গৰ্ণশ চতু ৰ্ী আৰু গৰ্ণশ িযন্তীক উপাসনা কৰাৰ িাৰ্ি শুভ বদন িুবল গণয কৰা হয।

Language spoken in area 

ইংৰািী, বহিী, মাৰাঠী